Gölcük Laminat Ustası

Kocaeli İzmit Tadilat, bina, villa, iş yeri, ofis, ev, daire, mutfak ve banyo tadilat ve dekorasyon işleri

Gölcük Laminat Ustası

0530 816 63 69

Gölcük Laminat Ustası ihtiyaçlarınıza telefon numaralarımızdan bizi arayarak çözüm bulabilirsiniz.

Gölcükte dilerseniz malzemeli dilerseniz ya da malzemesiz olarak yani sizin kendi temin ettiğiniz laminat parkeleri sadece işçilik alarak döşeyebiliriz

Laminant Ustası Ne Demek?

Ev, restoran ya da mağaza gibi mekanların zeminine laminant uygulaması yapan kişiye laminant ustası denir. Laminant kesme, birleştirme ve alan ölçüsü alma gibi konularda yetkindir.

Laminant ustası, daha çok kapalı mekanlarda kullanılan ve hem estetik görüntü hem de konfor için yapılan laminant parke döşemesini uygulayan kişidir. Laminant parke ustası, işini yaparken estetik kaygılar gütmek durumundadır. Parkelerin zemine sağlam bir şekilde döşenmesinin yanı sıra parke üzerinde desenler varsa bunların uyumlu olmasına özellikle dikkat eder.

Laminant Ustası Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Laminant ustası, işini yaparken parkelerin arasında boşluk kalmamasını amaçlar. Uygulama yapılan bölgede parke döşenmemiş bir alan bırakmamak zorunda olan laminant ustasının genel anlamda görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Laminant uygulanacak alanda gerekli ölçüm ve hesaplamaları yapmak,
 • Yaptığı hesaplamalar sonucunda alana ne kadar malzeme gerektiğinini hizmet talep eden tarafa bildirmek,
 • Laminant uygulaması yaparken gerekli olan aletleri toplamak,
 • Laminant parke uygulaması öncesinde alanı uygun hale getirmek,
 • Laminant parkeyi döşemeden önce şilteyi güzel bir şekilde zemine yaymak,
 • Parkeleri birleştirirken aralarında boşluk kalmamasına dikkat etmek,

 • Kapı eşiği gibi kısımlara parke uygulaması yaparken, uygun ölçü hesaplamasını doğru yapmak,
 • Parke kesimi yapılırken ölçüyü dikkate almak,
 • Laminant parke döşemesi esnasında gerekli olan malzemeleri doğru şekilde kullanmak,
 • İsraf olmaması için malzemeleri doğru şekilde kullanmak,
 • Laminant işini bitirdikten sonra uzun süreli kullanım için müşterilere doğru kullanım ve bakım hakkında bilgi vermek.

Laminant Ustası Olmak İçin Gerekenler

Laminant ustası olabilmek için bu konuda tecrübeye sahip olan ustaların yanında bizzat tecrübe edinmeniz gerekir. Bu alanda belli bir akademik eğitimden söz etmek mümkün değildir. Diğer yandan meslek edindirme kurslarına dahil olarak “Ahşap Doğrama ve Kaplamacılığı Ustalık Belgesi” alabilirsiniz. Belge alma sürecinde bu vesileyle mesleğe dair önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Laminant Ustası Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Laminant ustası olmak adına meslek edindirme kurslarında verilen eğitimlere düzenli olarak katılmak önemlidir. Bu dersler arasında; teçhizatların kullanımı, alet ve araç bakımı, norm yazı yazma, serbest çizim, proje okuma, işletme bilgisi, iş güvenliği gibi dersler bulunur.

Laminat parke ustası mesleğini icra ederken kalite, çevre ve iş güvenliği önlemlerini alarak ahşap malzemeden yapılmış masif, mozaik, rabıta, lamine ve laminat parkelerin döşeme, bakım ve onarım hizmetlerini veren meslek erbaplarıdır. İyi bir laminat parke ustasının el becerisinin önemi kadar montaj tekniğini iyi kavraması ve malzeme bilgisi konusunda kendini geliştirmiş olması gereklidir.

Laminat parke ev, işyeri, kafe, restoran, villa, mağaza gibi alanlarda çok kullanılan bir yapı malzemesidir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak laminat parkeler değişik renklerde ve doku formlarında çok farklı şekillerde üretilebilmektedir. Dolayısı ile en klasik mekânlardan en modern mekânlara birçok alanda sevilerek kullanılan bir yapı malzeme ürünüdür. Tabi laminat parke seçimi yaparken sadece dekoratif özelliklerine bakarak seçmek yerine ürünün kalitesine de bakmak gerekir.

Laminat parke ustalarımız sizlere seçeceğiniz ürünün hem kalite hem de maliyet yönünden en uygun olanı sizlerle paylaşacaklardır. Laminat parkeler zemine uygulandıkları için sağlam malzemelerden üretilmiş olmaları önemlidir. Dilerseniz sitemizin mağaza bölümünde sizlere tavsiye edeceğimiz kaliteli laminat parke modellerini bulabilirsiniz. Laminat parke siparişinizi sadece malzeme olarak sipariş edebileceğiniz gibi işçilik artı malzeme olarak da verebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere binaların zemin döşemelerinde ahşap malzemeden üretilmiş ve değişik ölçülerde kesilmiş masif, laminat, rabıta, lamine gibi ürünler kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere laminat parke döşemesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Laminat parke ustası ahşap esaslı malzemelerden üretilmiş masfi, rabıta mozaik lamine ve laminat parkelerin zemine döşeme ve onarımını işlemini yapan kişidir. İşi ahşap ürünleri olduğu için ahşap malzemeleri çok iyi tanımalı ve laminat parke montajı esnasında karşılaşabileceği sorunları baştan planlayarak çözmesi gerekmektedir. Bunun için bazı püf noktalara dikkat etmelidir. Aksi halde yapılan döşeme sağlıklı olmayacaktır. Dilerseniz şimdi laminat parke nasıl döşenir sorusuna cevap verecek aşağıdaki açıklamalara bakalım.
Laminat parke nasıl döşenir ve nelere dikkat edilir?

Her tadilat öncesinde olduğu gibi laminat parke döşemesinde de öncelikle ön hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Laminat parke ustası öncelikle döşeme yapacağı zemini temizler ve zeminin döşemeye uygun olup olmadığına kadar verir. Eğer zeminde bozukluklar ve geniş çatlaklıklar var ise uygun malzeme ile dolgusunu yapar. Zeminin rutubetli olup olmadığı da önemli bir kriterdir. Örneğin; alttan ısıtmalı zeminlerde nemin %1,5 in altında diğer zeminlerde ise % 2,5 in altında olup olmadığını kontrol eder.

Bu işlem nemölçer cihazla yapılır. Bir diğer önemli konu da şudur, bazen müşterilerimiz laminat parke döşemesini hemen yapmamızı talep ederler. Oysaki laminat parke temin edildikten sonra döşenecek alana getirilir, üzerindeki kaplama malzemeleri sökülür ve 3 gün ortamda bekletilir. Eğer laminat parke hemen döşenir ise uygulama sonrasında laminat parke şişer. Yani esner ve yüzeyde dalgalanmalar ve kalkmalar olur. Bu konunun işveren ve hizmet verilen ev sahibi tarafından da bilinmesi gerekir.

Şimdi dilerseniz laminat parke uygulamasının nasıl yapıldığı konusuna geçebiliriz. Laminat parke ustası öncelikle yapılan işin kesintiye uğramaması için yanında getirdiği cihaz teçhizatları ve yardımcı malzemelerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmelidir.

Döşeme yapılacak mekânın mimari özellikleri, doğal ışık kaynağı ve veya işverenin talimatı doğrultusunda laminat parkenin yönünü ve başlangıç noktasını belirler. Döşenecek alana yetecek kadar 50*50*15 mm ölçülerinde genleşme takozlarını hazırlar. Laminat parke döşemesi esnasında oluşacak atıkları toplamak için geçici atık alanları ve kendisi için bir çalışma alanı oluşturur. Eğer ev eşyalı ise eşyaların tozdan etkilenmemesi için gerekli önlemleri alır.

Artık ön hazırlıklar bitmiştir ve laminat parke ustası döşeme işlemine geçmektedir. Isı ve ses yalıtımı için kullanılan şilteyi zemine bant yardımı ile sabitleyerek serer. Genleşme boşluğu takozlarını başlama duvarı ve zemin birleşim yerine yaklaşık 40 cm aralıklarla yerleştirir. Başlangıç noktasından başlayarak birinci parkeyi zıvana kısmı duvara bakacak şekilde yerleştirir. Ve sıra sonuna gelen laminat parke parçasını ölçüye göre kesip yerine yerleştirir.

En son sıradaki laminat parke elemanının ucuna sıkıştırma aparatını yerleştirerek tüm sıradaki parkeleri boy yönünde birbirine sıkıştırır. 8 metreden büyük mekânlarda ortada genleşme boşluğunu ve genleşme profilini uygular. Ustanın burada dikkat etmesi gereken konu genleşme boşluklarını göz önüne alarak kapı eşikleri ve tesisat borularının uygun bir şekilde geçişlerini sağlamaktır. Son olarak parke döşemesi bittiğinde kapıların açılışlarını kontrol ederek varsa laminat parke de hatalar ve kusurlar gereken tadilat işlemlerini yapar. Laminat parke döşeme işlemi bittikten sonra vakumlu bir süpürge ile yüzeyi temizler ve işlem bitmiş olur.

Bu yazımızda sizle laminat parke döşemesi işlemini anlatmaya çalıştık. Aynı zamanda laminat parke ustasının mesleği ile ilgili hizmet verirken işin kalitesini yükseltecek bazı püf noktalara da değindik. Web sitemizin blog bölümünde Mineflo zemin kaplama, rabıta döşeme, seramik döşeme, epoksi zemin kaplama, yükseltilmiş zemin döşeme ve halı döşeme gibi konularda farklı makalelerimiz mevcuttur. Laminant parke yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

0530 816 63 69

Başiskele Laminat Gölcük Parke İzmit Tadilat Dekorasyon

İzmit ve Kocaeli'nin tüm ilçelerinde Komple Ev, Ofis, Villa, Daire, Yazlık tadilat ve dekorasyon işleri. İzmit Boya Badana Alçıpan ve Asma Tavan sistemleri. İzmit Mutfak Dolabı ve Tadilatı İzmit Dekorasyon Kocaeli İzmit Villa Tadilatı işleriniz tek elden yapılmaktadır. Kocaeli genelinde sıfırdan bungalov imalatı yapılmaktadır.

0530 816 63 69

error: Content is protected !!
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?